Előzetes tudás
Tanulási célok
Narráció szövege
Mi lehet a különbség mondatok halmaza és a szöveg között? A szöveg is mondatok láncolatából áll, amelyeket azonban nem véletlenszerűen rendelünk egymáshoz, hanem tartalmilag és szerkezetileg is összekapcsoljuk őket. Az összetartozást, a kapcsolódást a szövegösszetartó erő, a szövegkohézió biztosítja. A kohézió a kisebb és nagyobb szerkezeti egységek szintjén is hat
Egyrészt a szöveg egészére ható erővel, a globális kohézióval, másrészt a szövegegységek, a mondatok láncszerű összekapcsolódásával, a lineáris kohézióval. Most a globális kohézióval fogsz megismerkedni! A globális kohézió a szöveg egészének vagy hosszabb szakaszainak egységét teremti meg tartalmi-jelentésbeli kapcsolóelemekkel. Hallgasd meg a következő szöveget! Figyeld meg a címet és a témát!
Női pilóták Annyi sok katasztrófa sem tudja az embereket visszariasztani attól, hogy a repülőgépekkel ne kövessenek el veszedelmet rejtegető merészséget, ne túlozzanak a bravúroskodással, hanem lassan és kitartással igyekezzenek meghódítani a levegőt.
A globális kohézió legalapvetőbb eleme, hogy a szöveget alkotó mondatok ugyanarra a témára vonatkoznak: példánkban a repülésre. A szöveg témáját szövegtopiknak nevezzük. A témahálózatot a szöveg kulcsszavai (azaz izotópjai) határozzák meg. Milyen eszközök biztosítják az azonos témát és az előrehaladást? A szöveg címe megelőlegezi a szöveg témáját. A jó cím a szöveg tartalmi és hangulati jelképévé válik. Funkciójuk szerint a címeknek 4 fajtáját különböztetjük meg. A témajelölő cím a leglényegesebb információt közli a szövegről; a címkeszerű cím többnyire rövid, egyszavas; a reklámszerű cím érdeklődést vált ki, végül a cím betölthet műfajjelölő szerepet is. Példaszövegünk címe témajelölő, hisz a cikk azokról a nőkről szól, akik pilóták akarnak lenni. Hallgasd tovább a cikket!
A repülőgépnek annyi vértanúja van már eddig is, hogy egyhamar emberi találmányt nem avattak fel oly sok vérrel, mint éppen a repülőgépet. De mind hiábavaló e sok veszedelem, halált hozó katasztrófa. Már a nőket is elfogta a szertelen vágyakozás láza, ők is ráülnek a repülőgépre, hogy átszeljék a magas levegőég birodalmát. Vannak már francia, német, angol, amerikai női pilóták, akik kiváló sikerrel kezelik a veszedelmes repülőgépet. Nemrég újból két amerikai nő: Quimby Harriét és Moissant Matild tették le sikerrel a pilóta-vizsgát. Az új női pilóták arcképeit egyidejűleg olvasóinknak be is mutatjuk.
Példaszövegünk kulcsszavai: a repülőgép, meghódítani a levegőt, átszeljék a magas levegőég birodalmát, a női pilóták. A kulcsszavak végigvonulnak a teljes szövegen. Vagy ismétlődnek, vagy szinonimákkal helyettesítjük őket. A globális kohézió megteremtésében hangsúlyos szerepük van továbbá a szöveget indító és záró mondatoknak is. A téma előrehaladását biztosítja a szöveg lényegét magába foglaló fókuszmondat, valamint a bekezdés legfontosabb állítását hordozó tételmondat. A tételmondat állhat a bekezdés elején, közepén, illetve végén. Példaszövegünk tételmondatában megfigyelheted a jelentésbeli kapcsolatot biztosító témát és rémát is. Hallgasd meg a szöveget és figyelj az információkra!
Már a nőket is elfogta a szertelen vágyakozás láza, ők is ráülnek a repülőgépre. Vannak már francia, német, angol, amerikai női pilóták, akik kiváló sikerrel kezelik a veszedelmes repülőgépet.
Mi a különbség a két információ között? Ha figyeltél, akkor hallottad, hogy a szövegben váltakoznak a már ismert és az új információt közlő részek. A rémával mindig egy új, hírértékkel bíró elemet fejezünk ki. Ebben a cikkben a rémát - hogy a nők pilóták akarnak lenni – a tételmondat tartalmazza. A témával mindig ismert közléselemet jelenítünk meg, jelen esetben a repülés veszélyeit írtuk le.
A szövegmondatok, valamint a bekezdések közötti tartalmi-logikai viszonyt a térbeli, időbeli vagy ok-okozati összefüggések is biztosíthatják. Miután megtanultad a globális kohéziót biztosító elemeket, szövegalkotáskor törekedj arra, hogy ezentúl taralmilag egységes témájú, logikailag összefüggő, formailag megszerkesztett, előrehaladó, lezárt szövegeket hozz létre!
Kapcsolódó fogalmak
Ajánlott irodalom
Antalné dr. Szabó Ágnes - dr. Raátz Judit: Magyar nyelv és kommunikáció (9.-10. évfolyam),
Átdolgozott kiadás, Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 2003.
Fráter Adrienne: Magyar nyelv a középiskolások számára 10.,
Harmadik változatlan kiadás, Mozaik Kiadó, Szeged, 2011 MS-2371
Szikszainé Nagy Irma: Leíró magyar szövegtan, Osiris Kiadó, Budapest, 1999.
Kamaszpanasz, Hogyan írjunk lenyűgoző dolgozatot, http://www.kamaszpanasz.hu/hirek...