Előzetes tudás
Tanulási célok
Narráció szövege
Valószínűleg esni fog. Vagy mégsem? Hányszor halljuk ezt a feltevést vagy ehhez hasonlót. Az eső bekövetkeztét nehéz megjósolni, meteorológiai ismeretet vagy megfigyeléseket igényel, de vannak események, amelyek bekövetkeztét ennél jóval nagyobb biztonsággal meg tudjuk „jósolni”. A valószínűség-számítás erre ad nekünk lehetőséget.
Nézzünk egy egyszerűbb példát! Egy hagyományos dobókockát feldobunk. Mennyi az esélye, hogy hatost dobunk? Mivel 6 db különböző szám van a dobókockán, és mi egyszer dobunk, az esély 1:6 (egy a hathoz), másképpen 1 per 6, vagyis 0 egész ezerhatszázhatvanhét tízezred, ami körülbelül 17 %-nak felel meg. A köznapi nyelvben ezt úgy nevezzük, hogy véletlen esemény. Gyakran végzünk olyan kísérleteket, amelyeknek nem jósolható meg egyértelműen a kimenetele. Egy kísérlet összes kimenetele egy halmazt alkot, ezt nevezzük eseménytérnek.
A klasszikus valószínűség-számítási modell azt vizsgálja, hogy egy kísérlet/esemény során a várt kedvező esetek és az összes eset száma milyen arányban áll egymással. Ezt kifejezhetjük egy aránnyal, törttel, illetve átszámíthatjuk %-ba (százalékba) is. Legyen „k” a kedvező esetek/kimenetelek száma – aminek a bekövetkezési esélyére kíváncsiak vagyunk, „n”, a lehetséges összes esetek/kimenetelek száma, ami egy „A” eseménykor bekövetkezhet. Ekkor az A esemény bekövetkezésének valószínűsége (P= probability = valószínűség): P(A)=k:n, másképpen jelölve P(A)=kn. (pé A egyenlő ká osztva n-nel, másképpen pé A egyenlő ká per n.)
Nézzük azt az esetet, amikor két dobókockát dobunk fel (két dobókocka) egymás után, és a kapott számokat összeadjuk. Ekkor mennyi az esélye annak, hogy hatot kapunk? Mivel itt már két számot kell összeadnunk meg kell vizsgálnunk, hogy mely számok összeadása esetén kaphatunk 6-ot. Ezek: 1+5, 5+1, 2+4, 4+2, 3+3, azaz 5 lehetőség, ez a kedvező esetek száma, tehát k=5. Vizsgáljuk meg azt is, hogy összesen hány eset lehetséges. Ezt legegyszerűbben egy táblázat segítségével állapíthatjuk meg. Az első oszlopban az első dobókocka számait, az első sorban a második dobókocka számait tüntetjük fel. A táblázatban összeadjuk a két dobókocka számait. Természetesen nem kell berni az összes összeget, azaz az összes számot, elegendő csak azokat, ahol hatost kapunk. A táblázat segítségével is megállapíthatjuk, hogy 6⋅6, azaz 36-féleképpen alakulhat a dobások száma. Ez a lehetséges összes eset, azaz n=36. A kapott valószínűség tehát a kedvező és az összes eset aránya, P(A)=5:36 (öt a harminchathoz), másképpen kifejezve P(A)=536=0,13888 (öt harminchatod), vagyis 5 osztva 36-tal, ami körülbelül 14 százalék.
Más típusú feladatokat is megoldhatunk a valószínűség-számítás módszerével. Például ha 2 piros, 5 zöld és 3 fehér golyó közül találomra, csukott szemmel ki szeretnénk húzni 1 fehér golyót, akkor mennyi az esélyünk? A fehér golyók száma 3, ez a kedvező eset, k=3. Az összes golyó száma 10, ez az összes eset, n=10. Ekkor a valószínűség: kedvező eset per összes eset száma, azaz P(A)=3:10=310=0,3, ami 30 % (3 a tízhez).
Minden kisgyerek, de még a felnőttek is szeretnek pénzérmével játszani. Ha három pénzérmét feldobunk, akkor többféle eredményünk születhet aszerint, hogy a pénzérme melyik oldala kerül felülre: a fej = F vagy az írás = I. Vizsgáljuk meg hányféle eset lehetséges! Látható, hogy 8 különböző esetet kaptunk, azaz az összes esetszáma, n=8 Ezek között mekkora az esélye/valószínűsége annak, hogy pontosan két írást dobunk? Pontosan 2 írás a 4., a 6. és a 7. esetben szerepel, azaz a kedvező esetek száma, k=3. A valószínűség tehát: P(A)=3:8, másképpen P(A)=38=0,375, ami százalékban kifejezve 37,5 %-nak felel meg.
Kártyázzunk! A Egy 32 lapos magyar kártyából szeretnénk hetest húzni. Mekkora az esélyünk arra, hogy első húzásra sikerülni fog? A magyar kártyában minden színből 8 db van, és ebből mindegyik színben egy darab hetes, azaz összesen 4 darab hetes szerepel a kártyapakliban. Ez a kedvező esetek száma, k=4. Az összes eset, n=32. A valószínűség tehát P(A)=4:32=1:8=18=0,125=12,5%.
A valószínűség-számítás az eső bekövetkeztére nem tud pontos választ adni, de a bemutatott módszerekkel számtalan esemény bekövetkezésének a valószínűségét egyszerűen és pontosan „meg tudjuk jósolni”. Jó jósolgatást kívánunk!
Kapcsolódó fogalmak
Ajánlott irodalom
Obádovics J. Gyula: Valószínűségszámítás és matematikai statisztika. Scolar Kft., Budapest, 2009.
Gerőcs László – Dr. Vancsó Ödön (szerk.): Matematika. Akadémiai Kiadó Zrt., Budapesti, 2010.